Sddeutsche Zeitung Magazin, 2006. november 24.
Interj: A. Stefanidis, G. Selch, D. Wichmann
Fotk: Michel Comte
Michael Schumacher volt a leggyorsabb mind kzl. De a vgn mr csak egyet akart: hazamenni. Beszlgets egy olyan emberrel, aki most megprbl kikapcsolni.
SZ-Magazin: Schumacher r, hogy rzi magt elsõ nyugdjas napjai utn?
Michael Schumacher: Jl, nagyon ksznm! Nem panaszkodhatok.
SZ-Magazin: Elvllalt egy szerepet az Asterix az Olimpin cmû filmben. J sznsz?
Schumacher: Nem. Egy sznsznek mindenfle karakter bõrbe bele kell tudnia bjni. Nekem ez nehezemre esik, n inkbb magamat szeretem jtszani: egy versenyzõt. Hiszen az vagyok.
SZ-Magazin: Versenyzõ az Asterixben?
Schumacher: Igen, lovas kocsival. Ngy lerõvel 800 helyett, gyeplõvel kormny helyett. Taln ez volt az utols alkalom az letemben, hogy versenyt futottam.
SZ-Magazin: De ht nem kellett volna befejeznie.
Schumacher: De be akartam fejezni, mivel az, hogy csak gy krzgessek abszolt nem az n stlusom. Beszltem Corinnval, utna Willi Weberrel, a menedzseremmel s Jean Todttal. Jean azt mondta: >>Michael, egy kicsit nyugodj le elõszr. Helytelen lenne elhamarkodottan dnteni.<< Megprblta halogatni a dntsemet, valsznûleg bell azt remlte, hogy megvltoztatja a vlemnyemet. De krrõl-krre elbcsztam a versenyzõi letemtõl. Plyafutsom sorn elõszr felmerlt bennem az a krds: Tulajdonkppen mirt csinlod mg ezt magaddal? Mirt lsz annyi idõt a munkba, amikor jobban szeretnl otthon lenni a csaldoddal?
SZ-Magazin: s mirt?
Schumacher: Ez most banlisan fog hangozni, de a Forma-1 szmomra egy szntiszta rmforrs volt, egy valra vlt gyerekkori lom: ngy kerk, egy kormny, csatk a plyn. A Forma-1 szmomra egy olyan lom kilse volt, amelynek a gykerei mlyen a gyerekkoromba nylnak vissza.
SZ-Magazin: Mg mindig nt tartjk a legjobb versenyzõnek.
Schumacher: Taln. De ppen a tesztelsek sorn tudatosodott bennem egyre inkbb, hogy gyakorlatilag a plyafutsom vghez megkezdõdtt a visszaszmlls. Magukat a versenyeket mg mindig lveztem, de ahhoz, hogy a teszteken a munkmra koncentrljak nagyon meg kellett magam erõltetnem. Mr nem volt meg bennem az az abszolt mentlis erõ, ami korbban cscsteljestmnyeket hozott ki belõlem. Elkpesztõ rfordtsokra van szksg ahhoz, hogy az ember a cscson legyen. Ehhez pedig abszolt motivci szksges, mindenfle ktsg nlkl.
SZ-Magazin: A vgn flt is?
Schumacher: A flelem rossz sz erre. Kockzatrl beszlnk, de ilyesmivel mr nem kell tbb foglalkoznom, mr nincsenek tbb ilyen aggodalmaim. Ennek vge. Mr most szreveszem, hogy vgre el tudom engedni. Hogy nem kell llandan ezzel foglalkoznom a sportrt.
SZ-Magazin: A kosrlabdz, Michael Jordan arra a krdsre, hogy mi hinyzik neki a visszavonulsa utn mindig azt felelte: >> A fikkal a plyn lenni, passzolgatni, a labdt eldugni, ezt a kzssget soha tbb nem fogom ennyire intenzven rezni.<< Mi fog nnek a legjobban hinyozni?
Schumacher: gy gondolom idõre van szksgem ahhoz, hogy ezt felismerjem. Michael Jordan rviddel a plyafutsa befejezse utn bizonyra szintn csak egyszerûen megknnyebblst rzett.
SZ-Magazin: Teht n egyszerûen csak boldog, hogy mr nincs tbb kze ehhez a cirkuszhoz?
Schumacher: Igen, boldog vagyok. Ezrt nem is gondolkodom azon, hogy mihez kezdjek. Ugyan nem szeretnk pocakot nveszteni s elhzni, de annak rlk, hogy nincsenek tbb ktelezettsgeim. Tbb, mint hsz v utn elõszr.
SZ-Magazin: Teht mg nem tudja mi lesz ngy vagy hat hnap mlva?
Schumacher: Nem is akarom tudni. Tudatosan szeretnk csak tengeni, hogy meglssam milyen. Ezt az rzst mg nem ismerem. Valamikor bizonyra eljutok arra a pontra, hogy letemben elõszr unatkozni fogok. s ennek valahol rlk. Ez lesz az a pont, amikor valami j dolgot keresek magamnak.
SZ-Magazin: Michael Jordan ktszer is visszatrt a visszavonulsbl.
Schumacher: Lehet. De n nem vonultam volna vissza, ha mr most azon gondolkodnk, hogy visszatrjek. Ezenkvl a kosrlabdt s a Forma-1-et nem lehet sszehasonltani. Nlunk nemcsak a fizikai edzettsgrõl van sz. A Forma-1 llandan vltozik: a technika, a motorok, a szablyok, a plyk. Ha egyszer kiszlltl, akkor kiszlltl.
SZ-Magazin: Ha eljn az letben az a nap, amikor valami olyan fejezõdik be, ami gyermekkorban kezdõdtt el, az megindt pillanat?
Schumacher: Nem, ha az ember kezdettõl fogva tisztban van azzal, hogy egyszer eljn ez a pillanat.
SZ-Magazin: Teljesen ptosz nlkl beszl a plyafutsa vgrõl. Mintha egy sima htkznapi dologrl lenne sz.
Schumacher: Most elmeslhetnm, hogy amikor Monzban elkszntnk egymstl - a csapatom s n -, mindenkinek nedves volt a szeme. Ezt akarja hallani?
SZ-Magazin: Monzban is gy volt?
Schumacher: Igen, azok nagyon megindt pillanatok voltak, amelyeket sosem fogok elfelejteni. Ennek ellenre a dntsem helyes volt. Ezenkvl mindig azt mondtam, hogy ha jn egy fiatal, aki felm kerekedik, akkor itt az idõ arra, hogy abbahagyjam.
SZ-Magazin: s eljtt ez a fiatal?
Schumacher: Na igen, nem igazn… Idõvel ms dolgok fontosabbak lettek szmomra a Forma-1-nl.
SZ-Magazin: Elgedett volt az idei szezonban nyjtott teljestmnyvel?
Schumacher: Igen is s nem is. Elkvettem nhny hibt, mint pldul a Melbourne-i kicsszsom. Vagy ott volt Budapest, amikor hrom krrel a verseny vge elõtt tkztem Heidfelddel.
SZ-Magazin: Elismeri a hibit? lltlag nem szokta.
Schumacher: lltlag.
SZ-Magazin: Mit gondolt az utols elõtti versenyen? n motorhiba miatt megllt a plya szln, Fernando Alonso pedig elment n mellett, hogy learassa a vilgbajnoki cmet.
Schumacher: Nem erre figyeltem. Menteni akartam a menthetõt. Megoldst tallni. Mindig errõl szl a dolog. Csak amikor felcsapott a fehr fst az autm htuljbl lett vilgoss, hogy itt mr nincs megolds. Az aut tnkrement. Tz pont s a vilgbajnoki cm odavan. Ennyi volt. Kr.
SZ-Magazin: Alonso jobb volt vagy csak szerencssebb?
Schumacher: Nem lltanm, hogy szerencssebb volt. Egy ilyen hossz szezon nem pillanatfelvtel. Hogy jobb volt-e? Legalbbis gy gondolom, hogy megrdemelte a cmet. Alapvetõen az v elejn vesztettk el a bajnoki cmet, mert akkor nem voltunk versenykpesek.
SZ-Magazin: Aki a vgn nyer, az a jobb, nem?
Schumacher: Sok versenyzõ nagyon tehetsges, de ezt nem tudja megmutatni. Pldul ott vannak az edzsvilgbajnokok, akik a dntõ pillanatokban vagy hlyesget csinlnak vagy pechjk van. Azt mondanm, hogy Alonsnak vagy nekem az ilyen pillanatokban sok szerencsnk is volt. n pldul kicsi koromtl mindig a megfelelõ emberekkel tallkoztam a megfelelõ idõben. Ez lds volt.
SZ-Magazin: Fiatalknt sokat volt ton Eurpa-szerte olyan emberekkel, akik a szenvedlyt, a gokartozst finanszroztk, mivel az desapjnak, Rolfnak nem volt elg pnze. Ezeket az embereket egyszer "nehz emberekknt" jellemezte. Kemny idõszak volt?
Schumacher: Valban voltak olyan pillanatok, amikor nem felttlenl voltam boldog. Amikor olyan kompromisszumokat kellett ktnm, amelyek nem tetszettek nekem. De ebbõl nagyon sokat tanultam s minden bizonnyal nagyon jt is tett nekem a dolog.
SZ-Magazin: Egy ambicizus fiatalember szmra mit jelent az, hogy kompromisszumokat ktni?
Schumacher: Abban az idõben klnbzõ emberek olyan gokartokat bocstottak a rendelkezsemre, amelyeket n sosem tudtam volna megfizetni. Ebbõl a szempontbl teht profitltam belõlk. Msrszrõl azonban az volt a helyzet, hogy a legjobb gokartokat mindig a fizetõ gyfeleknek tartottk fenn. n sokszor msodrang felszerelst kaptam, pldul motorokat. Ez egyrszrõl rthetõ volt, msrszrõl azonban termszetesen nem rtettem vele egyet. De visszafogtam magam. Nem is volt ms vlasztsom.
SZ-Magazin: Zavarta a pnzgyi fggõsg vagy esetleg megalznak is tallta?
Schumacher: Nem, hiszen tudtam milyen paktumot ktttem: engem azrt szerzõdtettek, hogy vezessek s nyerjek.
SZ-Magazin: Az akkor gyûjttt tapasztalatok emberileg is formltk?
Schumacher: Voltak helyzetek, amelyen nem voltak nyemre, amikor ms volt a vlemnyem. De egy ilyen helyzetben automatikusan megtanulod, hogy feltegyl magadnak bizonyos krdseket: Meddig menjek el? Meddig mehetek?
SZ-Magazin: s meddig ment el?
Schumacher: Addig sosem, hogy heves vitk lettek volna belõle. Hiszen n fggtem az adott helyzettõl, ezt nem szabad elfelejteni. Amikor krlbell 17 ves voltam, tbb, mint egy vig Neubert r hzban laktam, Darmstadtban. Ezt a csald ajnlotta fel nekem, ott lakhattam s õ gondoskodott nekem egy gyakorlati helyrõl. Ezrt termszetesen hls vagyok, de voltak olyan pillanatok is, amikor a nyelvembe kellett harapnom.
SZ-Magazin: rdekes, hogy az egykori felfedezõjt nem a keresztnevn emlti. Azt mondja: >>Neubert r<<. Neubert r mg mindig egy olyan ember, akivel megtart egy bizonyos tvolsgot a kapcsolatban, annak ellenre, hogy sokig a hzban lakott?
Schumacher: Ha valakivel veken keresztl magzdtam, akkor ott van szmomra egy hatr. Egyfajta tisztelet. Ha szeretn felajnlhatja, hogy tegezõdjnk, de n magamtl nem mennk oda s nem tegeznm le Neubert urat csak mert n vagyok Schumacher.
SZ-Magazin: Ez annak a jele, hogy….
Schumacher: A neveltetsem! Az apm nagy hangslyt fektetett erre. Az n gyerekeim is meg fogjk ezt tanulni. Neubert r mellett voltak msok is, pldul Bergmeister r, Brandes r. Vagy Jrgen Dilk. Neki nagyon sokat ksznhetek, a gokartban ppgy, mint ksõbb az elsõ formula-osztlyokban, de amikor egy napon felajnlotta, hogy tegezõdjnk, nekem nagyon nehezemre esett Jrgennek hvni. Eltartott egy darabig, amg hozzszoktam. Ezt a fajta tiszteletet nem tudtam minden tovbbi nlkl elhagyni. Ez ma sincs mskpp.
SZ-Magazin: Msokbl esetleg hinyolta ezt a tiszteletet?
Schumacher: Inkbb egy bizonyos egyenslyt abban, ahogy megkzeltjk a msikat - s ez szmomra fontos. Egy plda: Kezdõ koromban, amikor a Mercedesszel a sportautsok kztt versenyeztem, a szalagcmek mr arrl szltak, hogy >>vszzados tehetsg<< vagy >>eljvendõ szupersztr<< vagyok. Teljesen tlrtkeltek, hiszen akkor mg semmit sem rtem el. Csak egy kisfi voltam Kerpenbõl. >>Ne nnepeljetek annyira!<< - mondtam llandan az jsgrknak, >>hiszen ha nem sikerl nem szeretnk akkort zuhanni<<. Megprbltam beszlni a mdival, hogy elrjem, hogy kiegyenslyozottabbak legyenek. De akkoriban mg nem rtettem meg hogyan is mûkdik ez az zlet. Tl jindulat voltam, tl hiszkeny - s valahol egy kis hlye.
SZ-Magazin: Tl naiv volt?
Schumacher: Fiatal voltam s tapasztalatlan. Valban naivits volt azt hinni, hogy rvekkel s egy kis jindulattal meg tudom arrl gyõzni az embereket, hogy az igazsgrl rjanak. Ez nem mûkdtt. Egy idõ utn rjttem, hogy egyszerûen nincs hatsom a dologra. Akkor mg az a krds is felmerlt bennem: nem tudsz egy kicsit lazbb lenni - s nha csak gy tenni, mintha? Nem tudsz egy kicsit sznszkedni?
SZ-Magazin: A beszlgetsnk elejn azt mondta nem j sznsz.
Schumacher: Igen. Sok mindent tudok, de sznszkedni egyltaln nem.
SZ-Magazin: Teht azon gondolkodott, hogy ne jtssza-e meg magt a mdia miatt?
Schumacher: Egy ideig igen. Megprbltam nevetni, amikor rosszul reztem magam. Blogatni, amikor ms volt a vlemnyem. Ha egy helyzet knyelmetlenn vlt, nem hagytam, hogy lssk rajtam. Nem voltam nmagam. De egy idõ utn vilgoss vlt szmomra, hogy ez nem fog menni.
SZ-Magazin: Ezrt olyan felems a viszonya a kamerkhoz?
Schumacher: Amikor kamerk szegezõdnek rm, akkor tbbnyire a hangfelvevõ is forog, teht rgztik a beszlgetst. De ha magnbeszlgetst folytatok magtl rtetõdõnek tartom, hogy az magngy is maradjon. Ez a fõ ok. Ezenkvl nem szeretem, ha figyelnek.
SZ-Magazin: Mi volt az a pillanat, amikor vilgoss vlt: nem akarom magam megjtszani?
Schumacher: Nem volt konkrt pillanat. Hossz t volt s a felismers menet kzben szletett meg. A sikereim ebben segtettek, mert rajtuk keresztl elfogadottabb lettem a mdia rszrõl, ami korbban hinyzott. Fggetlenebb lettem, lazbb s kevsb aggodalmas. gy gondolom, hogy mindkt fl fejlõdtt s kompromisszumot talltunk.
SZ-Magazin: De n a legutbbi idõkig megosztotta az embereket. Mit gondol, mi fog az emberek emlkezetben megmaradni Michael Schumacherrõl?
Schumacher: Nehezemre esik magamat jellemezni. Nem is akarom. Ezt msok tbbnyire jobban tudjk. Sok minden fgg attl, hogy valaki mennyire jl ismer engem. Sokszor hallom, hogy azok az emberek, akik beszlnek velem ms kpet kapnak rlam s kellemesen csaldnak. Kzvetlen kapcsolat esetn termszetesen sokkal nyltabb s lazbb vagyok, mint pldul a sajttjkoztatkon, ahol…
SZ-Magazin: … nagyon zrkzottnak tûnik.
Schumacher: Clratrõnek. Nagyon koncentrltnak. Abban a pillanatban a munkmrl beszlek, olyankor gondolatban a Forma-1 vilgban vagyok. Azok az emberek, akik csak gy ismernek azt hiszik nincs is ms oldalam.
SZ-Magazin: Az egykori kancellr, Gerhard Schrder letrajzban az "hsgrõl" r. Õ is alacsony sorbl szrmazik, szmra a fizikai hezs jelentette a hajterõt arra, hogy ebbõl kijjjn. Ebbõl aztn egyfajta hatalomhsg fejlõdtt ki, felttlen gyõzni akars. Az n szrmazsa j kiindulpont volt a felfel vezetõ thoz s ahhoz, hogy fegyelmezettebb legyen, mint msok?
Schumacher: Nagyon jl t tudom rezni Schrder hsgt. Termszetesen nem fizikai rtelemben. Az embernek hesnek kell lennie ahhoz, hogy elrje a cljait. De n is olyan krnyezetben nõttem fel, amelyben mindenki kt lbbal llt a fldn s aztn egy olyan vilgba manõvereztem magam, amelynek mr nem sok kze volt a kt lbon llshoz a fldn.
SZ-Magazin: Most a gyermekei is gy nõnek fel.
Schumacher: Corinna s n odafigyelnk arra, hogy a gyerekeink ne egy a valsgtl elrugaszkodott vilgban nõjenek fel. Termszetesen megprblunk a hnuk al nylni, de azt akarjuk, hogy tudatban legyenek annak, hogy az letben az embernek nyjtania kell valamit ahhoz, hogy sikeres legyen.
SZ-Magazin: De az a vilg, amiben nk lnek nem ppen a htkznapi emberek vilga. A gyerekeiknek minden pnzgyi kvnsgt teljesteni tudjk. Alapvetõen egy mestersgesen szerny helyzetbe kell õket hozniuk.
Schumacher: Nincs receptje a j nevelsnek. Ezt adta nekem az apm travalul. Az embernek a legjobb tudsa s beltsa szerint kell megprblnia a kezbe venni a gyerekeit. n a karrierem sorn messzemenõkig normlis maradtam s a szlõi egyszerûsget nagyrszt megtartottam. Termszetesen majdnem minden apa azt lltja magrl, hogy legalbb tbb-kevsb j apa. n mindig feltettem magamnak a krdst, hogy ezt vagy azt a dolgot hogyan kezeljem, mire kell odafigyelnem? Most azt mondom: nem szmt, hogy a gyerekek szegny vagy gazdag csaldba szlettek - ez msodlagos. Sokkal fontosabb az az idõ, amit az ember eltlt a gyerekeivel. Hogy ezt hogyan tlti el, milyen szinten s milyen minõsggel.
SZ-Magazin: Most lehet ltni nn, hogy szvgyrõl beszl.
Schumacher: gy van. A gyerekeinknek bizonyra sokkal tbb jtka van, mint sok ms gyereknek, vagy ami neknk valaha is volt. De ez lnyegtelen. Ezt mindig akkor veszem szre, amikor valamit egytt csinlunk. Olyankor a jtkok nagyon gyorsan mellkess vlnak. Vagy amikor azt ltom, hogy klnsen a kislnyunk milyen nagy rmt leli a lovakban.
SZ-Magazin: Hzillatok, mint nevelsi mdszer?
Schumacher: Nagyon rdekes megfigyelni, hogy a lnyom, Gina milyen szemlyisgfejlõdsen ment keresztl a lovak ltal. Az llatok aranyat rnek, mivel az llatok irnt rzelmeket kell tpllni, sok idõt kell beljk fektetni, tanulni, kapcsolatot felpteni velk, felelõssget vllalni rtk. Az llatok nem tudjk, hogy a papa egy hres autversenyzõ. Egy lovat ez nem rdekel. Taln ezrt is van olyan sok lovunk.
SZ-Magazin: Mennyi?
Schumacher: A ranch-en mind a 26 boksz foglalt, nyolcban a mi lovaink vannak.
SZ-Magazin: Az j lakhelykn Glandban, a Genfi-t partjn?
Schumacher: Nem. Corinna ranch-rõl beszlek a szomszdban. Az emberek mindig azt hiszik, hogy Corinna otthon l s rm vr. De ez nem egszen gy van. Corinna rgta sikeres vllalkoz. Hisz tudjk, hogy lelkes westernlovas. Egy ideje egy nagyon modern ltestmnyt irnyt, a legmodernebbet Svjcban. Tbb, mint figyelemremltnak tartom, ahogyan az egszet menedzseli s ahogy kivlasztja az embereket. Pldul megnyerte edzõnek az ausztrl Martin Larcombe-ot, aki egy bizonyos sznet utn pp most lett ismt vilgbajnok.
SZ-Magazin: A jvõben n is fog a felesgnek segteni?
Schumacher: Ha akarja, vezethetem alkalmanknt a lszllt kocsit. De azt egyelõre nem tervezem, hogy versenyeken veszek rszt.
SZ-Magazin: Schumacher r, nt kiemeli az a tny, hogy korbbi titrsaihoz mindig lojlis maradt. Alig lehet valakit tallni, aki panaszkodna nre.
Schumacher: A krnyezetem mindig fontos volt szmomra s most is az. s most trjnk vissza arra a pontra, amit korbban mr megprbltam elmagyarzni: azok az emberek, akik engem csak sajttjkoztatkrl s a mdibl ismernek teljesen ms kpet alkotnak rlam, mint azok, akik szemlyesen megismertek. Ez azrt van, mert azokkal szemben, akiket nem ismerek van bennem egy egszsges szkepticizmus. Ezrt ptettem fel egy falat magam s msok kz s ez alig valakit enged kzel hozzm. Egy magas fal, ami mg elsncolom magam.
SZ-Magazin: A vdõfala nemcsak elrejti nt a klvilgtl, hanem fogva is tartja.
Schumacher: Ez rdekes dolog. A szkepticizmusomnak vannak htrnyai is, aminek tudatban vagyok. Az letem sorn valsznûleg alig fogok valakit megismerni, aki elõszr nem az autversenyzõ Schumachert ltja meg bennem, azt az embert, akinek a hrneve kisugrzik rm. Ez termszetesen sajnlatos. De a dntõ elõny az, hogy a falammal eddig mindig meg tudtam magam vdeni minden szerencstlensgtõl s bizalmi trstõl.
SZ-Magazin: A menedzserben, Willi Weberben kezdettõl fogva bzott?
Schumacher: Willi Weber szmomra egy ismeretlen ember volt. Egy napon tett nekem egy vonz ajnlatot, amit nem utasthattam vissza. Az elsõ tesztels utn azt mondta: >>Fi, itt a szerzõds. Kt vig a Forma-3-ban fogsz versenyezni. n adom az autt, gondoskodom a szerelsrõl, mg egy kis zsebpnzt is kapsz. s ha valami lesz belõled, akkor n foglak menedzselni.<< Ezt nhny ra alatt megbeszltk s mindent al is rtunk.
SZ-Magazin: Hol volt akkor az n szkepszise?
Schumacher: Nem szabad elfelejtenie, hogy ez Willi szmra is kockzat volt. Akrmi trtnhetett volna velem: egy baleset s vge lehetett volna szmomra a dolognak. Ez teht nem befolysolta a bizalmatlansgomat. Ez gy rendben volt. Vgeredmnyben õ vitt a Mercedeshez gyri versenyzõnek. Azta mr rgen bartok vagyunk.
SZ-Magazin: Nmetorszg remlte, hogy egy napon ismt a Mercedes Ezst-nyilban fog lni s velk nyerni. Mirt nem sikerlt soha?
Schumacher: Valban volt tbb trgyals s tallkoz a McLaren-Mercedesszel, pldul 1995-ben Monte-Carlban. De szrevettem, hogy nem igazn illnk ssze.
SZ-Magazin: A Mercedesszel vagy pedig a McLaren angoljaival?
Schumacher: A McLarennel, vagyis õszintn szlva a McLaren fõnkvel, Ron Dennisszel. A Mercedesszel minden egsz jl ment, bizonyra megtalltuk volna a kzs utat.
SZ-Magazin: Ki tudn ezt fejteni?
Schumacher: Ron Dennisnek ms elkpzelsei voltak arrl, hogy hogyan kell egy Forma-1-es csapatnak mûkdnie, mint nekem.
SZ-Magazin: Elsõ szm pilta pozcit kvetelt?
Schumacher: Sosem kveteltem ilyet, sem szerzõdsben, sem szban - soha a karrierem sorn. A felfogsom a kvetkezõ: a szezon elejn mindkt versenyzõ ugyanolyan autt kap, minden tekintetben ugyanolyan bnsmdot. De hamar kiderl, hogy az egyik versenyzõ gyorsabb, mint a msik. Akkor õt kell a csapatnak tmogatnia.
SZ-Magazin: gy rti n mindig gyorsabb volt, mint a tbbiek?
Schumacher: Igen, gy rtem. Nem minden helyzetben, nha a vletlen is szerepet jtszik, de ha a kettes szm versenyzõ pusztn az egja miatt meg akar nyerni egy Grand Prix-t mikzben az elsõ szm a VB-cmrt kzd, azt ostobasgnak tartanm. Mirt? Mert a csapat cljnak mindig annak kell lennie, hogy az v vgn az len lljon. Ezrt mindenki kemnyen dolgozik, ennek a clnak minden al van rendelve. A Forma-1 nem gyerekzsr.
SZ-Magazin: Emlkszik mg Ayrton Senna szavaira, amikor 1992-ben a Francia Nagydjon beleszaladt az autja htuljba?
Schumacher: Persze. De nem hiszem, hogy ezt n tudja. A mai napig senki sem tudja rajtam kvl.
SZ-Magazin: Az idzet gy szl: >>Schumacher egy hlyegyerek.<<
Schumacher: Ezt most inkbb egy Bild-szalagcmnek minõstem.
SZ-Magazin: Teht nem ezt mondta?
Schumacher: Lehetsges, hogy valakinek ezt mondta. De nem nekem.
SZ-Magazin: Teht akkor mit mondott valjban?
Schumacher: Azt mondta: >>Ide figyelj! Ami trtnt megtrtnt. Ok. De veled ellenttben n szemlyesen hozzd jvk s megmondom, hogy elbarmoltad. Nem a sajthoz megyek s nem a mdinak terjesztem.<<
SZ-Magazin: Mirt, mit terjesztett a mdinak?
Schumacher: Nhny versennyel azelõtt szmomra rthetetlen okokbl nem viselkedett sportszerûen. s a verseny utn emiatt fel voltam hborodva. A pontos szavakra mr nem emlkszem. De õ ezt nem tallta olyan klassznak, klnsen azrt nem, mert n akkor mg mindig zldflû voltam a Forma-1-ben.
SZ-Magazin: A nagy Ayrton Senna odament nhz s azt mondta: >>Kisf, ezt gy ne!<<?
Schumacher: Gyakran tett ilyet. Akkoriban nem fûztt minket j viszony egymshoz.
SZ-Magazin: Nevelni akarta nt?
Schumacher: Ez szmomra nem oktats volt, hanem egy tipikus Forma-1-es sznhzi elõads, ami Senna idejben szoksos volt. Ami a kapcsolatunkat sokkal inkbb elsimtotta az volt, hogy 1994 elejtõl egyszerre sokkal jobban kijttnk egymssal.
SZ-Magazin: Megnyerte a tisztelett?
Schumacher: Valamikor leltnk beszlni egymssal, amint azt tennie kellene az autversenyzõknek: kollegilisan s nyltan. Senna egy olyan versenyzõgenercihoz tartozott, akik mg mskpp mûkdtek. Akkoriban mg ltezett egy lthatatlan erõsorrend, amihez az jaknak alkalmazkodniuk kellett. Az idõsebbek tisztelett csak a plyn lehetett kivvni s megtapasztalni.
SZ-Magazin: Mi a klnbsg az õ genercija s az n genercija kztt?
Schumacher: Elmeslek egy trtnetet a nagy Senna-idõkbõl, egy tulajdonkppen lnyegtelen hockenheimi tesztelsrõl: n gyorskrn voltam s Senna pp a boxba tartott. Lassan autzik egy kanyarban, belenz a tkrbe s meglt engem - erre az egyenesben hirtelen teljes gzt ad. Mit tehetek? Elõszr fkezek, majd beragadok mg, mert nem tudok elmenni. Kvetkezõ kanyar, ugyanaz a jtk. Akkor Senna knyelmesen bemegy a boxba, de ezzel egy krmet tnkretett. Nem sokkal utna: mg egyszer ugyanez. Ismt mgtte vagyok, ismt gyorskrn, Senna ismt belenz a tkrbe, ismt lass a kanyarban, de aztn az egyenesben gzt ad. Ugyan nyugodt maradtam, de termszetesen bosszantott, hogy az egsz tesztprogramot tnkrevgja. Akrhogy is: mg ugyanazon a napon elõttem is knlkozott egy ilyen lehetõsg: n ell, Senna htul. s mit teszek?
SZ-Magazin: Ahogy emlkeinkben l: a kanyarban lassan halad, utna gzt ad.
Schumacher: gy van. De Senna ezt mr nem tudta elviselni. Megszaktotta a krt, azonnal utnam jtt a boxba. Kiugrott az autbl s torkon ragadott. Klassz fotk kszltek.
SZ-Magazin: Az reg Senna s a fiatal Schumacher kztti jtk nha veszlyess is vlt?
Schumacher: Mindig voltak olyan helyzetek, amik kemnyen hatresetek voltak. Egyszer teljes gzzal mentnk be egytt egy kanyarba, radsul elg kzel egyms mgtt. Ayrton hirtelen elvette a lbt a gzrl s csak nagyon ksõn kanyarodott el a boxba. Nem tudtam hova fussak ki, majdnem a falnak tkztem. Ezek rtelmetlen ktekedsek voltak, amivel Senna, de Alain Prost, Nigel Mansell s Gerhard Berger is gyakran lt. Az volt a mott: >>Ide figyelj, kicsi! Itt mi vagyunk a fõnkk.<<
SZ-Magazin: Akkoriban minden fiatal versenyzõt gy kezeltek az idõsebbek vagy egyszerûen csak meglttk nben a veszlyes ellenfelet?
Schumacher: Ha hihetnk Gerhard Berger nyilatkozatainak, akkor ez a viselkeds elsõsorban rm irnyult. Eleinte egyikk sem kedvelt. Azt mondtk arrogns vagyok, mert az ilyen akcik miatt mindig panaszkodtam. A nagyoknak ez akkoriban termszetesen egyltaln nem tetszett. De azta j bartsgot polok Bergerrel.
SZ-Magazin: Ksõbb n is kezelt gy fiatal versenyzõket?
Schumacher: Nem, n mindenkit egyformn kezeltem. Szmomra ltezik egy becsletkdex a versenyplyn: kemnyen, de sportszerûen. Az, hogy a tapasztaltabb piltk ilyen mdon mutatjk meg a fiataloknak, hogy mi az bra, ma mr nem ltezik. De ha valami trtnik, akkor utna tallkozunk a versenyzõk megbeszlsn s megvitatjuk.
SZ-Magazin: Ezeken a megbeszlseken nem tmadtk nt llandan? Pldul Jacques Villeneuve?
Schumacher: Ah, a megbeszlseken Villeneuve s a tbbiek hirtelen egsz csendesek lettek. Ezenkvl: ha a kzvetlen ellenfeleim tmadnak az azt jelenti, hogy valsznûleg nem csinlom rosszul a dolgomat.
SZ-Magazin: Nem volt hiba az 1997-es VB-finln kilkni Jacques Villeneuve-t?
Schumacher: Ha egy dolgot meg nem trtntt lehetne tennie a plyafutsomban, akkor ez lenne az.
SZ-Magazin: Schumacher r, ezek alatt az vek alatt volt olyan perc, amikor azt latolgatta, hogy befejezi a versenyzst?
Schumacher: Igen. s nemcsak egy perc. Ez 1994-ben volt, amikor Ayrton Senna lett vesztette a San Marini Nagydjon.
SZ-Magazin: Milyen gondolatok futottak akkor keresztl a fejn?
Schumacher: Akkor mr hsz ve voltam az autsportban, de sosem volt semmilyen rossz lmnyem. Azon a htvgn nemcsak Senna halt meg, hanem Roland Ratzenberger is. Nagyon intenzven foglalkoztam kettejk hallval s feltettem magamnak a krdst, hogy mit jelenthet mg szmomra a Forma-1 s az autversenyzs. Ezrt nem mentem el akkor Ayrton temetsre, hanem teszteltem. Tudnom kellett, hogy kpes vagyok-e tovbbra is versenyezni, hogy az egsz egyltaln mg rmt okoz-e. Ezenkvl nem akartam nyilvnosan gyszolni, mindenki csak az n knnyeimre vrt volna. Ksõbb egyedl voltam Ayrton srjnl. Corinnval.
SZ-Magazin: Tovbb versenyzett. Teht el tudta hessegetni a hallflelmet.
Schumacher: Bizonyos mrtkig igen. Az ilyen balesetekrõl gy gondoltam, hogy csak a mltban trtnhettek meg. Niki Lauda idejben a Forma-1 mg a ruletthez hasonltott. Akkoriban az autk, ha gy tetszik, mg paprbl voltak.
SZ-Magazin: Abszolt biztonsg nincs a Forma-1-ben. nnek is volt egy slyos balesete, 1999-ben Silverstone-ban. Akkor visszatrt a hallflelem?
Schumacher: Amikor rlptem a fkpedlra azonnal szrevettem, hogy nem lesz j vge. Vannak kellemesebb dolgok is, mint 120-szal fk nlkl egy gumifal fel szguldani. A baleset utn azonnal megprbltam kiszllni az autbl, de nem ment. Nem tudtam kiszabadtani a lbam a cockpitbõl. Egy rd befrdott a kasztniba s eltrte a lbamat. Ki akartam szllni, de nem ment. Mr elõtte is volt nhny balesetem, nhny elg kemny, de egszen Silverstone-ig semmi sem trtnt velem.
SZ-Magazin: s aztn?
Schumacher: Ott fekdtem, hallgattam a sajt szvversemet, ami egyre halkabb s halkabb s halkabb lett - olyan volt, mint egy lasstott felvtel: bumbum-bumbum-bum - s hirtelen elhallgatott s nlam is kialudt a lmpa.
SZ-Magazin: Azt gondolta meg fog halni?
Schumacher: Ott fekdtem, jobban mondva magamon kvl s krlttem minden stt volt. Hallottam a segtõket s az orvost beszlni, de minden egyre halkabb lett. Ehhez jtt az egyre halkul szvvers. Fltem. Tnyleg azt hittem ennyi volt.
SZ-Magazin: Egy keresztet visel a nyakban.
Schumacher: kszer.
SZ-Magazin: Nem hisz Istenben?
Schumacher: Dehogynem! De a magam mdjn, nem ahogy az egyhz elõrja. Annyit: van valaki ott, aki irnyt.
SZ-Magazin: 1976-ban hat httel a horrorisztikus nrburgringi balesete utn Niki Lauda ismt autba szllt. Annak a szezonnak az utols versenyn aztn mgis lelltotta az autjt a szakad esõben, mert nem rezte magt biztonsgban. Trtnt olyan valaha nnel, hogy biztonsgi okokbl majdnem lelltotta az autjt?
Schumacher: Nem, de esõben versenyezni nem volt tl bizalomgerjesztõ szmomra, mivel olyankor alig lt az ember valamit. A sisakrostly tele van esõcseppekkel, korbban mg bell is prsodott, gyakorlatilag vakon vezettnk. Ezrt tulajdonkppen sosem vezettem szvesen esõben.
SZ-Magazin: Elkpesztõ, hiszen n esõkirlynak szmt.
Schumacher: Vgeredmnyben - s ezt krem tegye idzõjelbe - szrazon is >>sikeresebb<< voltam a kollgimnl. De az igaz, hogy az esõben nagyobb rzssel, finomabban kell vezetned. A klnbsg a versenyzõk kztt lthatbb vlik. Egyszerûen kisebb a kontrollod az aut felett s ha van egy vztfolys, kiprdlsz s annyi volt.
SZ-Magazin: Amikor a Benettonnl versenyzett sokszor vdoltk tisztessgtelensggel. Ebbõl szrmazott a simlis-Schumi imzs. Pldul ott volt 1994 Silverstone: figyelmen kvl hagyta a fekete zszlt, a kizrs jelt. Emiatt ksõbb elvesztette a msodik helyt, sõt kt tovbbi versenytõl is eltiltottk.
Schumacher: Egy pillanat! Nem hagytam figyelmen kvl ezt a fekete zszlt. Nem is lttam. s azt sem lltom, hogy nem kvettem el akkor hibt, de a FIA se hibtlanul kezelte az gyet. s nem rtettem mirt pont n vagyok a bûnbak.
SZ-Magazin: De a FIA szablya azt mondja….
Schumacher: Ah, a szablyok! Akkoriban a Forma-1-ben teljesen normlis dolog volt a felvezetõ krben egy kicsit elõrbb menni, majd hagyni, hogy visszaelõzzenek. De ha nem, akkor a megfelelõ bntets az lett volna, ha szmûznek a mezõny vgre. De ez sem trtnt meg.
SZ-Magazin: gy veszem szre, hogy ez mg mindig dhti.
Schumacher: Igen, termszetesen! Akkoriban az volt az rzsem, hogy minden meg volt rendezve s rm jutott a rosszfi szerepe. Nagy volt az elõnynk a vilgbajnoksgban, ez a bntets sokaknak jl jtt. Valsgos trend alakult ki ellennk. Valsznûleg az sem felttlenl segtett, ahogy Flavio Briatore kezelte a dolgot. Ilyenkor az rral szemben szol, ami olyan nagy, hogy akrmilyen erõs vagy, akrmit mondasz, senkit sem rdekel. Egy bizonyos tvolsgbl azonban azt mondhatom, hogy ksõbb mr msknt tekint erre az ember: nemcsak az rme egyik oldalt ltja. Taln ezt Fernando Alonso is gy fogja gondolni ksõbb.
SZ-Magazin: Hogy rti ezt?
Schumacher: Az idei monzai szitucira gondolok. Amikor gy rezte, hogy igazsgtalanul bntette meg a FIA, hogy valamifle sszeeskvs van ellene. Nagyon megrtettem abban a helyzetben s t tudtam rezni a reakcijt is, mivel ez engem 1994-be vitt vissza. Ezt neki is megmondtam a monzai verseny utn, amikor ksõbb tallkoztunk a genfi replõtren.
SZ-Magazin: nrõl az a hr jrja, hogy igazi csapatjtkos. Meg tudja mondani fejbõl t ferraris szerelõjnek a nevt s a szletsnapjt?
Schumacher: Csaldst kell okoznom. Csaknem ezer ember dolgozik nlunk, gy ez nem igazn mûkdik.
SZ-Magazin: Amikor megrkezett a Ferrarihoz a csapat - pongyoln fogalmazva - egy raks szerencstlensg volt, amely tbb, mint hsz ve nem ptett versenykpes autt.
Schumacher: Ez nem gy van.
SZ-Magazin: De a Ferrari tbb, mint hsz v ta nem nyert vilgbajnoki cmet.
Schumacher: Ez igaz. De amikor 1995-ben elõszr beltem az autba, az elsõ teszten Estorilban, azonnal reztem, hogy sokkal-sokkal tbbet ki lehetne belõle hozni. Ezzel az autval olyan idõket autztunk, amik sokkal jobbak voltak, mint amit a Benetton vilgbajnok autjval futottam kt hnappal azelõtt az idõmrõ edzsen. Pedig tbb benzin volt az autban.
SZ-Magazin: Ms szavakkal: a Ferrarinak hsz ven keresztl rossz versenyzõi voltak?
Schumacher: Nem tudom, hogy ezt a versenyzõk szmljra lehet-e rni. Hamar felismertem mely terleteken vannak hinyossgok. Az rdekes az volt, hogy ezt a Ferrari mrnkei is tudtk, csak nehezkre esett megoldani. Szksgk volt valakire, aki egy kicsit a hnuk al nyl. Ebbõl a szempontbl voltam fontos a Ferrari fejlõdsben. Ktszeres vilgbajnokknt megvolt a fellpsem s megvoltak a helyes rveim. De ht ezrt is vett meg a Ferrari.
SZ-Magazin: Ha elkpzeli, hogy nhny v mlva egy hintaszkben l, az unoki odamennek nhz s azt mondjk: Nagyapa, hallottam, hogy nagy sportsztr voltl, taln a legnagyobb. De magyarzd el, mirt volt az, hogy Nmetorszgban ugyan mindig tiszteltek, de sosem szerettek igazn? Mit vlaszolna?
Schumacher: gy gondolom, hogy aki llandan msodik lesz, azt jobban szeretik, mint azt, aki gyõztes tpus. s ehhez mg az is hozzjn, hogy sok ven keresztl falat ptettem magam kr s elbjtam. A szurkolknak sosem volt igazn lehetõsge arra, hogy megtudjk ki is ez a Schumacher valjban.
SZ-Magazin: Szerette volna, ha jobban szeretik a honfitrsai?
Schumacher: Ki ne szeretn? Termszetesen igen.
SZ-Magazin: Az imzsa megvltozott, amikor 2000-ben Monzban srva fakadt.
Schumacher: Ez az lmny pontosan arra mutat r, ami miatt mindig visszarettentem attl, hogy nyltan kimutassam az rzseimet. A srgrcsmre adott reakcik annyira irritltak, hogy legszvesebben ismt elbjtam volna a vdõfalam mg.
SZ-Magazin: Miutn 2000-ben belltotta Senna Grand Prix gyõzelmeinek a szmt s a sajttjkoztatn srva fakadt az egyik szalagcmben ez llt: >>A robot sr, mert ember lett!<<
Schumacher: Ez skizofrn! Egy jsgr azt rja, hogy elõtte robot voltam, de miutn srtam ember lettem. Csak akkor vagyok ember, ha srok? Mi voltam akkor azelõtt? Ez egyszerûen groteszk!
SZ-Magazin: Tavalyelõtt tzmilli dollrt adomnyozott a dl-kelet zsiai szkõr ldozatainak megsegtsre, Nmetorszgban mgis kritizltk. Ez meglepte?
Schumacher: Akkor ppen vakciztam, gy nem rtesltem rla. Ezenkvl Corinna s n azrt adakozunk, mert szeretnnk segteni a rszorul embereken. Az Asterixrt kapott gzsimat pldul az ICM kapta, az agy- s htgerincbetegsgeket kutat prizsi intzet, amelyet Jean Todttal egytt tmogatok.
SZ-Magazin: Nemzetkzi szinten a szemlyt rt kritika mindig egy kicsit trgyilagosabb volt, mint Nmetorszgban. Mire vezeti ezt vissza?
Schumacher: Ez amiatt van, mert a sikeres sportolkat a sajt orszgukban mindig kritikusabban tlik meg. Vegyk pldul Fernando Alonst. Ha bizonyos kommentrokat hallgatunk rla spanyol jsgrktl, akkor csak mulunk. Õ minden idõk legfiatalabb ktszeres vilgbajnoka s elgedetlenek vele. Azt rjk, hogy arrogns, megkzelthetetlen s nem mutatja ki az rzseit. Ez valahonnan ismerõs nekem.
SZ-Magazin: Vannak mg helyek, ahol Michael Schumacher tud lenni anlkl, hogy a versenyzõ Schumacher lenne?
Schumacher: Egy hely van: az otthon Svjcban. Ott nyugalomban lhetek. Egybknt sehol mshol. Pldul voltam Patagniban, a vilg vgn. Corinna s n a pingvineknl. s mi trtnik? Egy ADAC utazsi trsasg fordul be a sarkon…..
SZ-Magazin: Ha egy felkavar versenyhtvge utn hazament a benyomsaival, voltak arra techniki vagy mdszerei, amelyek segtsgvel ismt visszazkkent a normlis kerkvgsba?
Schumacher: Ezt hogy rti?
SZ-Magazin: Pldul jga.
Schumacher: Kiprbltam nhny dolgot, pldul a mentlis trninget s ilyesmit. Tudni akartam, hogy tud-e nyjtani nekem valamit az n sportomban. De n termszetemnl fogva nagyon kiegyenslyozott ember vagyok. Nincs szksgem ilyesmire. s amita a gyerekek itt vannak az letem nagyrszt krlttk forog, gyhogy nincs szksgem semmilyen segdeszkzre ahhoz, hogy kikapcsoljak. Ez automatikusan megtrtnik abban a pillanatban, amikor hazamegyek s a gyerekeimet megltom.
SZ-Magazin: A gyerekei Gina s Mick kilenc s ht vesek. Nagyon tudatosan vja õket a nyilvnossgtl. Sosem akartk az desapjukat munka kzben megnzni?
Schumacher: Nha megkrdeztk: >>Papa, veled mehetnk?<< De ez nem volt lehetsges. Az let nem kvnsgmûsor. Fõleg nem az n letem.
SZ-Magazin: Megrtik ezt a gyerekek?
Schumacher: Nehz ezt egy gyereknek elmagyarzni. Ha magammal vinnm õket egy versenyre, nem tudnm õket megvdeni. Biztos vagyok benne, hogy akkor nhny kollgja megprbln õket lefotzni. De a gyerekeimnek semmi kze sincs a Forma-1-hez. Gyerekek s nem fotmodellek.
SZ-Magazin: Van egy rtkrend, amelyet t akarnak adni a gyerekeiknek?
Schumacher: A csald Corinnnak s nekem nagyon sokat jelent. Azt akarjuk, hogy a gyerekeink a csaldot, mint intzmnyt tiszteletben tartsk, mert ez az, ami tmaszt nyjt nekik az letben. Klnsen ha rosszul megy. A gyerekeinknek tudnia kell, hogy rnk mindig szmthatnak.
SZ-Magazin: n Ralf btyja, akinek egy >>jobb<< s gondtalanabb letet ajndkozott - mg ha ezt õ s n nem is akarjk elismerni. Gondolja, hogy hls ezrt nnek?
Schumacher: Gondtalanabb letet? Ralf ezt bizonyra mskpp ltja.
SZ-Magazin: Nem vr ksznetet tõle?
Schumacher: Nem. Amikor n mr a Forma-1-ben versenyeztem szmra j lehetõsgek knlkoztak. De ez nem felttlenl jelenti azt, hogy versenyzõknt neki a Forma-1-ben knnyebb dolga volt, mint nekem. Ralfnak ms akadlyokat kellett legyõznie, pldul azokat az elvrsokat, amelyekhez mrtk. Nem llhatott olyan lazn a dolgokhoz. Biztosan nehezebb volt az õ dolga, mint az enym.
SZ-Magazin: Ezt komolyan gondolja?
Schumacher: Termszetesen lehet amellett rvelni, hogy n Willi Weberrel egytt egyengettem az tjt, tmogattam. De vgeredmnyben mindig neki kellett bizonytania s llnia a kritikusok el.
SZ-Magazin: Nem bntotta az, hogy Ralf az n karrierje vgn csak annyit mondott: >>Egy gyors versenyzõvel kevesebb.<<
Schumacher: Bntott volna, ha nem tudnm, hogy a testvrem nha hamarabb beszl, mint gondolkodik. Elg jl ismerem ahhoz, hogy tudjam, hogy valjban hogy rti.
SZ-Magazin: Elgondolkodott mr azon, hogy milyen lenne minden idõk legjobb versenyzõje kisccsnek lenni?
Schumacher: Mr sokszor elgondolkodtam rajta. Emiatt nhny dolog megbocsthatv is vlik. Ralf s n korbban nagyon sok idõt tltttnk egytt. Szp volt. Amita mindenkinek sajt csaldja van, csak ritkn ltjuk egymst. Mindenki a csaldjra figyel. Ez normlis is.
SZ-Magazin: Schumacher r, n a sikereivel ismt szalonkpess tette az autsportot Nmetorszgban. Mi az, amit n megvltoztatott?
Schumacher: Tisztban vagyok azzal, hogy tettem valamit az autsport fejlõdsrt s azzal is, hogy a sport szalonkpesebb lett s hogy a sikereim kapcsn virgzsnak indult a gokart sport s sok utnptls kategria alakult. Ez egy kicsit bszkv tesz, klnsen mivel a gokart sport mg mindig szvgyem.
SZ-Magazin: A kilencvenes vek elejn sokat vitatkoztak a benzinfogyasztsrl s a sebessgkorltokrl. Szokott ilyesmiken gondolkodni?
Schumacher: Taln sokan nem rtenek egyet, de szerintem Nmetorszgban meg kellene tartani a sebessgkorltozs nlkli autzs lehetõsgt. Tovbbra is az a vlemnyem, hogy a sebessgkorltozs nem minimalizlja a kzti balesetek szmt. Ugyan nem ismerem a szomszdos orszgok baleseti statisztikit, de ktlem, hogy sokkal kevesebb lenne a baleset, mint Nmetorszgban. Vlemnyem szerint a sebessgkorltozs elaltatja a sofõrk figyelmt. Ha a kzlekeds csak lmatagon folyik, akkor a benne rsztvevõk is kevsb berek.
SZ-Magazin: Ha visszatekint a karrierjre, melyik pillanatra gondol elõszr?
Schumacher: Japn, 2000. Amikor tszeltem a clvonalat. tszelem s vgre vilgbajnok vagyok a Ferrarival. Ha 2000-ben sem sikerlt volna, ki tudja mi lett volna belõlem! Taln akkor csak ktszeres vilgbajnok lennk - egy maradtam volna a sok kzl. Ki tudhatja.
SZ-Magazin: Most htszeres vilgbajnokknt vonul vissza. Minden idõk legsikeresebb Forma-1-es versenyzõjeknt - mi a vge ennek a karriernek?
Schumacher: Egy olyan mondat jut eszembe, amelyet a nmetorszgi futball vilgbajnoksgrl lopok: >>Ksznm ezt a klassz idõszakot.<<
SZ-Magazin: Hol lesz a kvetkezõ szezon elsõ versenyn?
Schumacher: Biztosan nem a versenyplyn. Hol? Valsznûleg otthon. Most mr oda tartozom.
|