Bruce Leslie McLaren mr egszen fiatalon megismerkedett az autkkal s a versenyzssel, ami nem volt vletlen, hiszen desapja, a szabadidejt autversenyzssel tlt Les McLaren sajt szervizt tartott fent Aucklanden. Bruce itt ltta meg a napvilgot a csald msodik gyermekeknt 1937. augusztus 30-n. A fiatal McLaren gyakran elksrte apjt a versenyeire, mgis jobban rdekelte a rgbi, amit nem is csinlt rosszul, hiszen megvlasztottk az iskolai csapat kapitnyv. Sajnos 9 ves korban egy alattomos betegsg tmadta meg a cspjt, mely egy combcsontsrls miatt alakult ki. A betegsget valsznleg egy nagyobb ess okozhatta, de Bruce sosem jtt r, melyik lehetett ez. Ennek kvetkeztben egy hnapot krhzban, majd 3 vet gyermekotthonban kellett tltenie. Mg az is felmerlt, hogy sohasem fog tbb jrni. Hossz hnapokig ki sem kelhetett az gybl, lbt gipszbe raktk. Csak ksbb engedtk meg neki, hogy tolszkbe ljn, melyet arra hasznlt fel, hogy megerstse karizmait. Az orvosok ma mr tudjk, hogy ezt a betegsget nem kell gygytani, mert az id mlsval magtl rendbe jn. A betegsg, de lehet, hogy a kezels kvetkeztben McLaren bal lba kb. 4 centimterrel rvidebb lett, mint a jobb. Innentl fogva egyik lbn magastott sark cipben jrt.
Bruce 1951-ben visszatrt az iskolba s kitn eredmnnyel be is fejezte azt. Ebben az idszakban rbeszlte desapjt, adja neki egyik versenyjrmvt, melyet Les nem nagyon kedvelt. A fiatal McLarennek csaknem egy vet kellett vrnia, mg kiprblhatta az autt, de nhny nappal tizentdik szletsnapja utn mr a kezben volt a jogostvny. Nem sokkal ksbb elindult lete els autversenyn. Les McLaren ez alatt ppen a krhzi gyat nyomta, s mikor Bruce megltogatta t, boldogan jsgolta el, hogy megnyerte a kategrit. A fiatal McLaren ekkor mr mszaki szakkzpiskolba jrt, ismereteit pedig kitnen hasznostotta a versenyautk felksztsnl. Miutn Leslie felplt, a kt McLaren egytt kezdett el versenyezni egszen addig, mg egy alkalommal a fi egyetlen kr alatt ht(!) msodpercet vert apjra. Les beltta, hogy Bruce sokkal fiatalabb s lehetsgesebb, gy visszavonult, hogy fia karrierjt tmogassa.
Bruce olyan j eredmnyeket rt el, hogy az akkor mr Eurpban is ismert ausztrl versenyz, Jack Brabham felajnlotta neki, hogy hoz szmra Anglibl egy Forma-2-es Coopert. Ezzel az autval tovbb gyaraptotta gyzelmeit, gy elnyerte az j-zlandi autsport szvetsg ltal kirt "Driver to Europe" sztndjat, mely egyves eurpai versenyzshez elegend pnzt jelentett. A fiatal versenyz gy 1958 elejn Eurpba replt. Jack Brabham mr vrta a reptren s rgtn el is vitte bemutatni a Cooper cg fnknek, John Coopernek. "Hol az autm?" - krdezte Bruce. Meglepetsre kiderlt, hogy ha egy autt szeretne, azt sajt magnak kell felpteni a rendelkezsre ll alkatrszekbl. Bruce nmi segtsggel nekiltott s hamarosan elkszlt a Forma-2-es Cooper, mellyel benevezett a Nrburgringen sorra kerl Nmet Nagydjra. Ez ugyan egy Forma-1-es verseny volt, de a rendezk Forma-2-es autk indulst is lehetv tettk. Persze csak a Forma-1-esek mgtt sorakozhattak fel a rajtrcsra. Ez nem akadlyozhatta meg McLarent, hogy nagyszer rajttal tdikknt forduljon az els kanyarba. Termszetesen ksbb tbben megelztk, m ugyanennyien ki is estek elle, gy a versenyt a szenzcis tdik helyen zrta, termszetesen az F2-es kategria flnyes gyzelmvel egytt. Az v vgn msodik lett a brit Forma-2-es bajnoksgban.
1959-ben a Cooper gy dnttt, hogy kizrlag a Forma-1-re koncentrl s McLaren Jack Brabham s Masten Gregory mellett helyet kapott a csapatban. Igaz, Monacban mg az F2-es Cooperrel indult, m a Brit Nagydjon vgre megkapta az "igazi" Forma-1-est. Azonnal a harmadik helyen vgzett, miutn csodlatos kzdelembe legyzte a kor egyik legjobb versenyzjt, Stirling Mosst. Az v vgn nmileg szerencss krlmnyek kztt megnyerte az USA Nagydjat, mellyel minden idk legfiatalabb Grand Prix gyztesv vlt. Ezzel "bebetonozta" magt a Cooper csapatba, st, egytt dolgozott a Cooper csapat tervezjvel, Owen Maddockkal s Jack Brabhammel az j autn. Ez a versenygp olyan csodlatosra sikeredett, hogy Bruce elsknt robogott t a clvonalon az v els versenyn, Argentnban, st, Hollandiban is diadalmaskodott. A vilgbajnoki cmet csapattrsa, Jack Brabham hdtotta el (immr msodik alkalommal), Bruce a msodik helyen vgzett.
Az 1960-as v volt a 2 s fl literes motorral felszerelt autk utols ve. A kvetkez szezontl msfl literes erforrsok hasznlata volt engedlyezett. Erre a Cooper nem llt kszen, gy ez az v meglehetsen gyengre sikeredett. Radsul a csapat egyik mozgatrugja, Jack Brabham elhagyta a Coopert, hogy sajt csapatot alaptson. John Cooper gy vlte, hogy magval vitte a csapat sszes titkt, gy megtiltotta McLarennek, hogy belenzzen a tervekbe s megvalstsa sajt elkpzelseit. Bruce a sikertelen szezon utn hazautazott s felesgl vette menyasszonyt, Patty Broadot. A fiatal prt a hres autsport szakr, Eion Young mutatta be egymsnak 1958-ban. Az els tallkozs utn Bruce engedlyt krt Pattytl, hogy hazaksrhesse, de a lny egy partira volt hivatalos. Bruce s Eoin egsz estjket azzal tltttk, hogy megtalljk a partit s Pattyt, de prblkozsuk sikertelennek bizonyult. Vgl Eoin kinyomozta Patty telefonszmt. Kt v mlva Bruce s Patty eljegyeztk egymst. Az eskv utn nem sokkal megszletett lnyuk, Amanda.
Az 1962-es v valamivel jobban alakult. Bruce harmadik lett a vilgbajnoksgban, mikzben a Monaci Nagydjat is megnyerte. Sokkal rosszabb esemnyeket tartogatott a kvetkez v. Patty eltrte a karjt vziszs kzben, John Cooper egy kzti balesetben srlt meg slyosan, Bruce pedig felborult a Nrburgringen. Az sszestsben csak a hatodik hely jutott az j-zlandi piltnak. Mivel a tovbbiakban sem hagytk, hogy komoly beleszlsa legyen a tervezsbe, Bruce a Cooper elhagysn gondolkodott. Az 1964/65-s szezon sznetben hazautazott j-Zlandra, hogy rszt vegyen a Tasman bajnoksgban, ahova magval vitt kt tptett Coopert. A sajt tervei szerint mdostott aut olyan jl sikerlt, hogy megnyerte a bajnoksgot. Ezek utn nem lehetett krdses, hogy McLaren jobban teszi, ha sajt lbra ll, gy megalaptotta a Bruce McLaren Motor Racing Limitedet. Elszr megvsrolta a "Zerex Special" nev sportautt, melyet sajt zlse szerint alaktott t, majd megptette lete els sportautjt a McLaren M1A-t. A kvetkez v vgn szaktott a Cooper csapattal. Ekkor mr kszen llt a Robin Herd ltal tervezett Forma-1-es prototpus, az M2A. Ez az aut csupn a Firestone gumik tesztelsre szolglt, ksbb kszlt el az "igazi" versenyaut, az M2B. Kzben McLaren gy dnttt, pt egy j sportautt az akkor indul CanAm sorozatra is, amely Kanada s az Egyeslt llamok kzs bajnoksga volt. Ezzel annyi munkt vllalt magra, hogy a csapat irodjnak ajtajn felirat hirdette: "NE KOPOGJ! NINCS ANNYI IDNK!"
A csapat Forma-1-es bemutatkozsra az 1966-os Monaci Nagydjon kerlt sor. Sajnos nem sikerlt megfelel erforrst szerezni az authoz. Az Indianapolisi 500-as versenyre kszlt Ford motorbl talaktott hajtm nemcsak gyenge, hanem megbzhatatlan is volt, nem brta vgig a versenyt. Bruce-nak ekkor mr nagyon j kapcsolata volt a Forddal, mivel vezet szerepet vllalt a Ford GT40-es fejlesztsben s tesztelsben. A gyr krsre Chris Amonnal prban elindultak a Le Mans-i 24 rs versenyen, melyet nem kis meglepetsre meg is nyertek. Ez volt az v fnypontja, mivel a Ford motort felvlt olasz Serenissima erforrs nem vltotta be a remnyeket, m a Brit Nagydjon gy is sikerlt kt kr htrnnyal a hatodik helyre befutni Bruce-nak, mellyel megszerezte a csapat els pontjt. A motorkrds 1967-ben sem volt megoldott, ezrt McLaren hrom verseny erejig Dan Gurney csapatban versenyzett egy Eagle Weslake volnjnl. Csak szeptemberre kszlt el a V12-es BRM motorral felszerelt McLaren M5A, mellyel Bruce egy darabig a msodik helyen is haladt az ess Kanadai Nagydjon. Az aut vgl elektromos problmk kvetkeztben lelassult. Sajnos az v htralv rszben sem alakultak jobban a dolgok, nemgy, mint a CanAm-ben. Az j sportaut, az M6A szenzcisra sikeredett s a 6 futamos bajnoksg vgn Bruce-t bajnokk koronztk. Csapattrsa, Denny Hulme pedig msodik lett. Hulme ebben az vben mg Jack Brabham istlljban nyerte meg a Forma-1-es vilgbajnoksgot, m a CanAm-ben elrt sikerek hatsra vgleg tigazolt a McLaren csapathoz, akik ebben az vben nemcsak a vilgbajnokot, hanem az elz vben csodlatosan bemutatkozott Ford-Cosworth motort is megszereztk. Ezt ptettk a vadonatj M7A-ba. Az j jrm olyan nagyszer versenyautnak bizonyult, hogy Bruce megnyerte vele a bajnoksgba nem tartoz Race of Championst Brands Hatchben, majd nem sokkal ksbb a Belga Nagydjon intette le elsknt a kocks zszl. Igaz, ebben az utbbi gyzelemben komoly szerepet jtszott, hogy az addig vezet Jackie Stewart az utols krben bellt tankolni. Bruce ezt nem lthatta, gy amikor thaladt a clvonalon, mg fogalma sem volt, hogy nyert. Mikor visszart a szerelihez, nem rtette, mirt integetnek annyira...
A nyr nem alakult kedvezen a McLaren csapat szmra, m sszel Hulme egyms utn megnyerte az Olasz s a Kanadai Nagydjat (az utbbi versenyen ketts McLaren siker szletett), gy Graham Hill-lel holtversenyben a vilgbajnoki sorrend lre ugrott. Sajnos az utols kt versenyen mszaki gondok lptek fel, gy be kellett rnie a vilgbajnoksg harmadik helyvel. A csapat bsgesen krptolta magt a CanAm-ben, ahol 6-bl 5 futamot megnyertek s a Hulme-McLaren du megszerezte az els kt helyet az ves sszestsben. Csak a Forma-1-ben nem javultak az eredmnyek. A csapat kirukkolt az elz vi aut j vltozatval az M7C-vel, ez azonban nem volt sokkal jobb, mint az eldje, gy a grda csupn nhny dobogs helyet tudott sszeszedni. Monzban egy fantasztikusan izgalmas befut utn Bruce mindssze 0,19 msodperc htrnnyal futott be a gyztes Stewart mgtt, de ezzel csak a negyedik helyet szerezte meg, mivel a msodik helyezett Jochen Rindt htrnya 8 szzad(!), a harmadik helyen befut Jean Pierre Beltoise lemaradsa pedig 0,17 msodperc volt. Az utols, mexiki futamra j gumit kapott a McLaren csapat, mellyel Denis Hulme magabiztos gyzelmet aratott. Ez az v a ksrletezssel telt el. A csapat v kzben megptette ngykerkhajts autjt, az M9A-t, ez azonban nem vltotta be a hozz fztt remnyeket, gy csupn egyetlen versenyen indult.
A CanAm-ben azonban nem lehetett meglltani a McLareneket. A csapat mind a 11 versenyt megnyerte, Bruce pedig besprte msodik bajnoki cmt. A nagy s ers sportautval val versenyzs annyira tetszett neki, hogy a Forma-1-tl val visszavonulst fontolgatta, hogy a csapat vezetsre s a CanAm-re koncentrljon. Radsul a csapat az sz folyamn megptette az Indianapolisra sznt autjt, mellyel a hres verseny megnyerst tztk ki clul. Bruce vgl mgsem vonult vissza a Forma-1-tl s elindult az 1970-es szezon Forma-1-es versenyein is. Az v vgt azonban mr nem lte meg. Az angliai Goodwoodba indult tesztelni a 630 lers j McLaren CanAm autt. 1970. jnius 2-n, 10 ra 45 perckor az aut kigurult a depbl, hogy nhny kr mlva teljes sebessgre kapcsoljon. A tesztet majdnem el kellett halasztani, mivel az aut j manyag bortsa nem kszlt el, csakhogy ppen kznl volt Denny Hulme rgebbi versenygpe, melyrl a szerelk traktk a bortst. Bruce tbbszr bellt a depba, hogy a szerelk ellenrizhessk a gumi- s olajnyomst, a vzhmrskletet s kisebb mdostsokat vgezzenek. Bruce-rl ekkor mr kztudott volt, hogy kivl tesztpilta, remek mszaki rzkvel nemcsak felismerte a problmkat, hanem szinte egybl r is jtt azok megoldsra, radsul vezets kzben sohasem hibzott. Tizenkt ra tizenkilenc perckor a narancssrga aut ismt kifutott a plyra. Bruce McLaren ezt a krt soha nem fejezte be. Egy gyors egyenes vgn, mintegy 270 kilomter/rs sebessgnl a manyag borts felemelkedett, Bruce elvesztette az uralmat az aut felett s egy fldkupacnak csapdott. A versenyz azonnal lett vesztette.
A csapat dbbenten llt az esemnyek lttn s csak hossz id utn tudtk feldolgozni a mg mindig csupn 32 ves versenyz s csapatvezet hallt. A nehz idkben Teddy Mayer llt a csapat lre, akinek vezetsvel a McLaren 1974-ben Emerson Fittipaldi, 1976-ban pedig James Hunt rvn elhdtotta a vilgbajnoki cmet. 1980-ban Ron Dennis jelents tulajdonosi rszt szerzett a csapatban, de a grda nevt mgsem vltoztatta meg, csupn hozztette az "International" szt, jelezve ezzel a McLaren nemzetkzi jellegt. Dennis vezetsvel Bruce McLaren egykori csapata az egyik leghresebb s legeredmnyesebb istllv vlt, mely ma mr 137 futamgyzelem, 11 egyni s 8 konstruktr vilgbajnoki cm birtokosa.
Felhasznlt irodalom:
Young, Eoin: Bruce McLaren (The Man And His Racing Team) Nye, Doug: McLaren (The Grand Prix, CanAm And Indy Cars) Laban, Brian: Winners (A Who‘s who of Motor Racing Champions) Georgano, GN: The Encyclopedia of Motor Sport Small, Steve: Grand Prix Who‘s Who
|